Finansal Özgürlüğe Giriş

Herkese merhaba,

Yaklaşık bir yıl kadar önce başta Twitter ve Youtube olmak üzere sosyal medya platformlarında finansal özgürlük hakkında içerikleri takip etmeye başladım. Konunun içine girmeye başladıktan sonra popüler ekonomi kitapları ile bilgimi pekiştirmeye başladım. Bunlardan beni en çok etkileyenlerse “Zengin Baba Fakir Baba” ve her ne kadar ekonomi kitabı olmasa da “Atomik Alışkanlıklar” kitapları oldu. Okumaya başladığım andan itibaren neredeyse tüm düşünme şeklimi değiştiren bu kitaplar beni finansal özgürlük yoluna itmeye başladı.

Bu internet sitesini finansal özgürlük yolculuğumu belgelemesi için açtım ve rakamlar da dahil olmak üzere her şeyi siz değerli okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

Kendini satın almak

Siz de mutlaka duymuşsunuzdur; bir insanın yapabileceği en önemli yatırım kendisine yapacağı yatırımdır. Bu kendisine yapacağı yatırım kavramından anlanılan çoğu zaman sadece eğitimdir. Ben burada farklı bir anlam görüyorum. İnsanın kendisini satın alması gerekliliğini görüyorum.

Sahip olduğumuzu sandığımız zaman gerçekten bize mi ait? Hayır. Zamanımızı istediğimiz gibi kullanamayız. Toplumsal kurallara uymak ve hayatımızı idare ettirecek gelirleri kazanmak zorundayız. Eğer bunları bizim yerimize karşılayacak birilerini bulmuşsak (anne, baba, eş gibi) bu zamanımızın artık onlara ait olduğu anlamına gelir. Finansal özgürlük kavramı bize kendimizi, kendi zamanımızı satın alma imkanı verir. Bugün kazandıklarımızdan yapacağımız yatırımlarla yarınlarımızı satın alabiliriz.  İşte bir insanın yapabileceği en büyük yatırım budur; kendisini satın almak.

Nasıl başladım?

Biraz aceleci olduğumu düşünebilirsiniz ama finansal özgürlük yolculuğumu bu internet sitesini kurduğum bugün başlattığımı söylemem lazım. Daha sonra detaylıca tanıtacağım Midas uygulamasına 1.000 TL yatırım yaparak bazı hisse senetlerini satın aldım. Bu yatırımı yaptığım gün itibari ile sadece 54 dolarlık bir yatırım ile başlamış bulunuyorum. Hedefim her hafta yaklaşık 50 dolarlık bir yatırım ile işlemlerimi sürdürmek.

Muhtemelen bir çoğunuz için bu rakam çok düşüktür. Yeni bir ajans kurmaya çalışan ben de daha yüksek yatırımlarla başlamak isterdim ama rakamların büyüklüğünden ziyade istikrarlı olmanın fark yaratacağını biliyorum. O yüzden şimdilik bu rakamlar ile devam etmeyi planlıyorum. Belki 6 ay sonra rakamları yeniden gözden geçirebilirim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*